Az ELTE Tudományos Tanácsa Kovács Dánielnek, László Lorettának és Molnár Dánielnek ítélte oda a fiatal biokémikusoknak és genetikusoknak adható egyetemi támogatást.

Joseph Cours amerikai professzor 2016 őszén 4000 dollárt adományozott az ELTE-nek, és azóta is minden évben adományt juttat kutatásaink támogatására. A Tudományos Tanács – mint az Egyetem kutatási-fejlesztési-innovációs stratégiájának kialakításáért és megvalósításáért felelős testület – a tudományos tevékenység ösztönzése, a fiatal kutatók támogatása és kiemelkedő tudományos teljesítmények elismerése érdekében az adományból 2017-ben hirdetett először pályázatot a biokémia és genetika területén tevékenykedőknek.

Idén a színvonalas pályaművekből a bírálóbizottság a jelentkezők publikációs tevékenységét, tudományos előéletét és doktori képzéshez kapcsolódó eredményeit vizsgálva Kovács Dánielt, László Lorettát és Molnár Dánielt ítélte nyertesnek. A három doktorandusz 2024. november 29-én A tudományos kutatás napja az ELTE-n rendezvényen veszi át az ösztöndíjat Borhy László rektortól.

László Loretta a HUN-REN TTK Jelátviteli és Funkcionális Genomikai Kutatócsoport munkatársa, az ELTE PhD-hallgatója. Az onkológiai jelátvitel területén dolgozik, az emberi sejtek működését alapvetően befolyásoló fehérjék szerepét vizsgálja a daganatos folyamatokban. Kiemelt kutatási területe a Tks4 nevű fehérje, amely fontos szerepet játszik a tüdőrák és más daganatos sejtek növekedésében, befolyásolja mozgékonyságukat és agresszivitásukat. Kimutatta, hogy a Tks4 hiánya megváltoztatja a sejtek viselkedését, ami elősegítheti a daganatok terjedését. CRISPR/Cas9 genetikai módszerrel hozott létre sejtvonalakat, hogy jobban megértse a Tks4 és kapcsolódó fehérjék szerepét. Tervei között szerepel az EGFR útvonal további elemzése, az új ismeretek a rákkezelés fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak. Kutatási tevékenysége mellett tudománynépszerűsítő tevékenységet is folytat: a 2023-ban megalakult Magyar Biokémia Egyesület junior szekciójának egyik alapító tagja.

Molnár Dániel a HUN-REN TTK Genom Metabolizmus Kutatócsoport munkatársa, az ELTE Biológia Doktori Iskola PhD-hallgatója. Kezdetben környezetbarát katalizátorokat alkalmazott szerves kémiai reakciókhoz, majd részt vett egy dNTP adatbázis megalkotásában. Fő kutatási területe azonban az antibiotikum-rezisztencia, új, prokarióta sejtmembrán-romboló antibiotikumok és a tuberkulózist okozó mikobaktériumok rezisztencia-mechanizmusait vizsgálja. Tanulmányozta a β-peptidek antibakteriális hatását, az RmlA enzim szerepét a sejtfal bioszintézisében, illetve a TBC-rezisztencia molekuláris alapjait. Eredményei hozzájárulhatnak a tuberkulózis elleni új kezelési stratégiák fejlesztéséhez.

Az ösztöndíj keretében három ösztöndíjas havi 65.000 Ft-os, 10 hónapra szóló támogatást nyerhet el. Az ösztöndíj kifizetésének követelménye a Q1 kategóriájú publikáció létrehozása meghatározó szerzőként.