A HUN-REN TTK Biomolekuláris Kölcsönhatások és az Organokatalízis Kutatócsoportok munkatársai egy olyan kémiai biológiai eljárást fejlesztettek, amelynek segítségével biztonságosabb és hatékonyabb gyógyszer-hatóanyagokat lehet létrehozni.
A módszer alapötletét a növényekben előforduló komplex szerkezetű másodlagos anyagcseretermékek hatásmechanizmusa adta. Az ilyen természetes hatóanyagok egyik érdekes tulajdonsága, hogy orvosbiológiai alkalmazásuk kémiai alapja a humán fehérjékhez való kovalens kötődés.
A szabadalmaztatás alatt álló új módszerrel sikerült egy olyan minimális kémiai struktúrát azonosítani, amelynek segítségével fehérjék felszínén elhelyezkedő bizonyos aminosavak nagyenergiájú reverzibilis kovalens kötések révén is „támadhatóak”.
Az ilyen kémiai töltetet is tartalmazó molekulákkal először a rákos és gyulladásos folyamatokban központi szerepet játszó mitogén-aktivált fehérje kinázok működését sikerült megváltoztatni (Póti és munkatársai). Egy további tanulmányban pedig a kutatók bemutatták, hogy az új kémiai töltet ismert klasszikus inhibitorokkal összekapcsolva is alkalmazható utóbbiak hatékonyságának és specificitásának növelésére (Bálint és munkatársai).
A módszerhez kapcsolódóan megtörtént a szabadalmi bejelentés a sejtnövekedést és sejthalált szabályozó orvosbiológiai alkalmazásokra vonatkozólag.

Az új kémiai biológia módszer egy hasznos és sokrétű eszköz lehet gyógyszervegyészek számára fehérjékhez kötődő reverzibilis kovalens vegyületek létrehozására.