Az MTA Lendület Programjának célja a kiválóság támogatása, a hazai kutatóbázis erősítése. A Program kiemelkedő fiatal tehetségek és kimagasló teljesítményű kutatók innovatív, eredeti ötleteken alapuló kutatásait támogatja azáltal, hogy forrást biztosít új téma kutatására alakuló kutatócsoportok létrehozására és fenntartására.
A 2024. évi pályázati felhívásra 128 db érvényes pályázat érkezett, melyből 21 db kutatócsoport összesen 4.391.604.000 forintot nyert el.
Köztük van Kele Péter, a HUN-REN TTK Szerves Kémiai Intézet, Kémiai Biológia Kutatócsoportja vezetőjének Haladó Lendület pályázata is, amely a feltételesen aktiválható fotoreszponzív rendszerek fototerápiás alkalmazásaira fókuszál és mintegy 232.500.000 Ft támogatásban részesült.
A gyógyszerkutatás jelentős vívmányai azok az eljárások, amelyekkel a daganatok közelében koncentrálhatók a hatásos gyógyszerek, így jelentősen csökkentve a nem kívánt mellékhatásokat. A projekt olyan új, innovatív megközelítés kidolgozását célozza, amely lehetővé teszi terápiás szerek kettősen kontrollált, térben és időben precíz aktiválását. Ehhez új típusú kémiai szabályozóelemek, valamint fényérzékeny, a gyógyszerhatóanyagok aktivitását kioltó csoportok új megközelítésen alapuló kombinációjára van szükség.
„Elgondolásunk különlegessége, hogy a gyógyszer csakis akkor szabadítható fel fénnyel, ha a hozzá kapcsolt fényérzékeny csoport előzőleg reakcióba lépett a rákos sejtekbe előzetesen bejuttatott kémiai szabályzóelemmel.”
Így biztosítható, hogy a hatóanyag valóban csak daganatos közegben szabaduljon fel és fejtse ki hatását. Vizsgálni kívánjuk az események sorrendjének megfordítását is, azaz a tumoros sejtekben dúsuló kémiai szabályzóelem fénnyel történő aktiválását, majd reakcióját olyan vegyülettel, melyből a reakció hatására a gyógyszer felszabadul.
Az új kémiai megoldások és a kutatócsoportunk által felfedezett feltételes aktiválhatóság kombinációjának segítségével gyakorlatilag kémiailag rajzolhatunk célkeresztet a rákos sejtekre, jelentősen növelve így a fénnyel történő aktiválás szelektivitását. A kemoterápiás szerek hatásának ilyen precíz kontrollja jelentősen csökkenti a mellékhatásokat, ezért fontos mérföldkőnek tekinthető a célzott hatóanyag bevitellel kapcsolatos kutatások területén. Az eljárás forradalmasíthatja a célzott kemoterápiás eljárásokat, melynek jelentősége különösen hangsúlyos lehet a szétszórtan elhelyezkedő rákos sejtek elleni harcban.