Az agy egészségének megőrzése korunk egyik legfontosabb társadalmi és gazdasági kihívása. Az elmúlt évtizedekben a várható élettartam emelkedésével rohamosan nőtt az időskori agyi betegségek előfordulásának gyakorisága, és drámai méreteket öltött annak családokra, társadalomra, gazdaságra és egészségügyre gyakorolt hatása. Napjainkra a demencia egymaga világszerte legkevesebb 50 millió embert sújt és a velejáró költségek meghaladják a 850 milliárd EUR-t.

A hatékony gyógyszeres kezelés hiányából fakadóan a tudományos és klinikai kutatások előterébe világszerte a demenciát okozó betegségek minél korábban történő azonosítása és a szellemi hanyatlás megelőzése került. A legújabb kutatási eredmények alapján (Barbera et al., JPAD, 2023) a demenciák legalább 40%-a módosítható életmódbeli és környezeti tényezőknek tulajdonítható, ezért egyénre szabott életmód-intervenciók segítségével a demencia kialakulása évekkel késleltethető, akár meg is akadályozható. Az utóbbi évek kutatásai közül kiemelendő a sok szempontból úttörőnek számító FINGER (Finnish Geriatric Intervention Study to Prevent Cognitive Impairment and Disability) vizsgálat. A vizsgálat eredményei alapján egyértelművé vált, hogy számos kockázati tényező – elsősorban a fizikai és szellemi aktivitás, táplálkozási szokások és társas interakciók – egyidejű pozitív befolyásolására alkalmas életmód-intervenciók lehetnek hatékonyak a szellemi hanyatlás megelőzésében, a demencia kialakulásának megakadályozásában (Kivipelto et al., Nature Rev. Neurology, 2018).

Annak érdekében, hogy ez a rendkívül eredményes és tudományosan alátámasztott életmód-intervenciós megközelítés Magyarországon is teret nyerhessen, a HUN-REN TTK Agyi Képalkotó Központja csatlakozott a világszerte egyre több országot tömörítő FINGERS kutatási hálózathoz, és annak szakmai támogatásával elindítja az első olyan hazai időskori szellemi és fizikai frissesség megőrzését támogató életmód programját, mely minden szempontból megfelel a legújabb nemzetközi gyakorlatnak. A program során kiemelkedő fontosságú, hogy többféle megközelítést alkalmazzunk, és személyre szabott tevékenységeken keresztül támogassuk a résztvevőket. Ennek részeként a fizikai és szellemi állapotot, valamint a szív- és érrendszeri kockázati tényezőket a legkorszerűbb eszközök és módszerek alkalmazásával mérjük fel. Ezenkívül a program egy nyolc hónapon át tartó csoportos intervenciót kínál, amely egyidejűleg támogatja a fizikai és szellemi aktivitást, a társas kapcsolatokat, valamint az egészséges táplálkozási szokásokat. A program hatékonyságát személyre szabott követéssel és visszajelzésekkel biztosítjuk, hogy minden résztvevő esetében optimális előrehaladást érjünk el.

Szeretettel várjuk minden olyan 65 és 75 év közötti érdeklődő jelentkezését programunkba, aki szívesen tenne szellemi és fizikai frissessége megőrzéséért, és szeretne egy aktív, egészséges életmód iránt elkötelezett közösség részévé válni. Az érdeklődők az alábbi oldalon találhatnak részletesebb információt az életmódprogramról: Program tájékoztató.

Elérhetőségeink

Természettudományi Kutatóközpont Agyi Képalkotó Központ
E-mail: mri.akk@ttk.hu

A jelentkezés módja

Az érdeklődők jelentkezési szándékukat nevük és telefonszámuk megadásával az mri.akk@ttk.hu címen jelezhetik.