Idén 22. alkalommal adta kivételes tehetségű hazai kutatónőknek az akadémikusokból álló zsűri a „L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért” elismerését. A három díjazott kutatónő között volt Turiák Lilla, a HUN-REN TTK kutatócsoport-vezetője is.

A díjjal az alapítók minél több tehetséges, sikeres nőt szeretnének elismerni és támogatni, segítve ezzel is pályafutásukat, kutatásaikat. A „L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért” magyar ösztöndíj egyedülálló a hazai közéletben: csak nőknek szól, magyar kutatónőket támogat és az ország bármely pontjáról lehet pályázni rá. Az elmúlt 22 évben 60 magyar kutatónő részesült az ösztöndíjban, a vállalat eddig több mint 87,5 millió forintot osztott szét a magyar tudós nők között. A több mint két évtized alatt díjazottak tanítványai közül is többen kapták meg az elismerést, kollégák támogatják egymás nevezését, emellett „A Nőkért és a Tudományért” díj kutatónőket és kutatócsoportokat hozott össze, akik később közös projekteken dolgoztak együtt. A program védnöke a Magyar Tudományos Akadémia.

Turiák Lilla kutatásai

Dr. Turiák Lilla a HUN-REN TTK MTA-TTK Lendület Glikán Biomarker kutatócsoport vezetője. Jelenlegi kutatásainak célja olyan módosulások azonosítása a tüdőrákos betegek mintáiból, amelyek összefüggésbe hozhatók azzal, hogy a beteg megfelelően reagál-e egy adott gyógyszeres kezelésre, vagy hogy a kezdetben eredményes terápia miért veszíti hatását az idő előrehaladtával, emellett arra is választ adhatnak, hogy miért válnak ellenállóvá a daganatos sejtek.

Magyarországon minden harmadik embernél alakul ki rosszindulatú daganat, ez a második leggyakoribb halálok. Ha mindkét nemet nézzük, a tüdőrákban szenvednek legtöbben. Dr. Turiák Lilla olyan módszereket fejlesztett és fejleszt, melyek alkalmasak daganatos betegségekre jellemző, szövetmintákból kinyert fehérjemódosulatok érzékeny kimutatására. Ilyenek például a fehérjékhez kapcsolódó cukorláncok megváltozása tüdőrák és prosztatarák esetében, amelyek sokat elárulnak a betegség kialakulásáról és lefolyásáról. A betegek mintáiból kinyert molekulákat a vizsgálatok előtt kisebb egységekké bontják, majd ezek mérésének segítségével tudják megállapítani, milyen változások, eltérések fedezhetőek fel a szövetekben.

A hosszú távú cél egy egyszerű vérvizsgálat kidolgozása, amivel előre jelezhető, hogy a beteg jól fog-e reagálni egy adott kezelésre. Ez különösen fontos a tüdőrák esetében, hiszen nem egységes betegségről van szó. Emellett a daganatos betegségek közül ennek az egyik legrosszabbak a túlélési esélyei és nagy problémát okoz, hogy sok esetben a daganat ellenállóvá válik az adott kezelésre. Kutatásai a prosztatarákra is kitérnek, bár itt a kezelések eredményesebbek, de ezen daganat típus esetében is létfontosságú lehet a betegség lefolyásában kulcsfontosságú szereplők azonosítása.