Az MTA Természettudományi Kutatóközpont (TTK) az Akadémia megújítási folyamataként az MTA Kémiai Kutatóközpontból (Anyag- és Környezetkémiai Intézet, Biomolekuláris Kémiai Intézet, Nanokémiai és Katalízis Intézet, Szerkezeti Kémiai Intézet) a Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutató Intézetből, a Szegedi Biológiai Központ Enzimológiai Intézetéből, valamint a MTA Pszichológiai Kutatóintézetből jött létre 2012. január 1-én.

2019. szeptember 1-én az MTA kutatóhálózata – így vele együtt a TTK is – az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatba (ELKH) került át, majd 2023-ban az ELKH helyébe a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) lépett.  A TTK új néven, HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontként (HUN-REN TTK) folytatja működését.

A kutatóközpontban négy intézet (Anyag- és Környezetkémiai Intézet, Molekuláris Élettudományi Intézet, Kognitív Pszichológiai és Idegtudományi Intézet, Szerves Kémiai Intézet), valamint három kutatási központ (Agyi Képalkotó Központ, Szerkezetkutató Központ, Gyógyszerinnovációs Központ) tevékenysége kap helyet.

A Központi Kémiai Kutatóintézettől a Kémiai Kutatóközpontig jubileumi kiadvány

TTK bemutatása