A molekuláris biológia ugrásszerű fejlődése új génbeviteli eljárások és egyre fejlettebb génszerkesztési módszerek kidolgozását tette lehetővé, megkönnyítve ezzel a betegségmodellekhez vagy farmakológiai kutatásokhoz felhasznált modellállatok stabil genetikai módosítását is.

Az ilyen célból használt szervezetek közül a patkány mint modellállat egyre nagyobb figyelmet kap, részint az egérhez képest nagyobb mérete és így könnyebb kezelhetősége, részint pedig az emberhez hasonlóbb metabolizmusa okán is. Fontos azonban a létrehozott vonalak hosszú távú megtartása, elkerülve a huzamosabb beltenyésztést, amely gyakran nem kívánt genetikai sodródást és instabilitást eredményez. Erre a legalkalmasabb technológia az ivarsejtek vagy az embriók mélyfagyasztott tárolása (krioprezervációja), ugyanakkor ezek a módszerek modellállatonként más-más technológiát igényelnek, és a patkány esetében nem voltak kellőképpen kidolgozottak.

Kutatási projektünk során az Immunogenes-ABS Zrt. és a Toxi-Coop Zrt. partnereinkkel együttműködve kifejlesztettünk egy új, hatékony, és megbízható eljárást, amellyel patkány ivarsejteket lehet mélyfagyasztásos módszerrel megbízhatóan archiválni. Ehhez korábban általunk már tesztelt reagensek felhasználásával, és kevésbé invazív izolálási és beültetési technikák alkalmazásával elértük, hogy a lefagyasztott sejtek magasabb túlélési rátával hosszú távon is fenntarthatók.

Az embriók krioprezervációja azonban még tovább optimalizálható, ugyanakkor ehhez a fejlesztéshez további források bevonására lenne szükség. A projekthez kapcsolódó kutatásaink során felmerült továbbá egy olyan lehetőség, hogy különféle biomarkerek, elsősorban kisRNS molekulák mintázatát fel lehetne használni az ivarsejt- vagy embriókinyerési állapotok optimálisabb kiválasztása során.

A humán betegségmodellekből kiinduló ötlet kidolgozása folyamatban van, kísérletes megvalósításához azonban jelenleg további forrásokat és kollaborációs partnereket keresünk.


A projektet az ELKH-POC-2022-014 számú pályázat támogatta. Témavezető: Orbán Tamás.

További információ a HUN-REN weboldalán.

HUN-REN TTK Génreguláció Kutatócsoport.