A HUN-REN TTK kutatóinak új eredményei kiindulópontot jelentenek előnyösebb mellékhatás profillal rendelkező, új hatásmechanizmusú gyógyszerek fejlesztéséhez. A jelátvitel-szelektív gyógyszerek fejlesztése a gyógyszerkutatások egy forradalmian új irányát képezi, mert az ilyen hatóanyagok segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a receptorokról kiinduló számos jelátviteli útvonal közül csak a terápiás szempontból előnyösöket befolyásolják, ezért a mellékhatások hátterében álló mechanizmusokra ezek a szerek nem vagy csak jóval kevésbé hatnak.
Jelátvitel-szelektív molekulák alkalmazásával biztató eredmények vannak már a fájdalomcsillapításban, illetve a cukorbetegség és a szívelégtelenség terápiájában használható szerek fejlesztésében. A széles körű gyógyászati felhasználáshoz azonban elengedhetetlen annak megértése, hogy a jelátvitel-szelektív sejtélettani válaszok hogyan alakulnak ki. Tóth D. András, Szalai Bence és munkatársai kimutatták, hogy a receptor endocitózis folyamatának központi szabályozó szerepe van a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásában, illetve annak térbeli és időbeli szerveződésében. Azt is felismerték, hogy egyes hormonok is e mechanizmus segítségével váltanak ki szelektíven élettani válaszokat.
A HUN-REN TTK Molekuláris Élettudományi Intézetében Hunyady László professzor vezetésével működő kutatócsoport munkatársai ezeket a hazai és japán kutatókkal együttműködésben elért eredményeiket a szakterület egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, a Science Signalingban közölték. A kutatócsoport által felismert holisztikus megközelítés új lehetőségeket tár fel az eddigieknél célzottabban ható gyógyszerek fejlesztéséhez, mert az eddigi kutatások csak a receptorok molekuláris szerkezetére fókuszáltak a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásban.
Az eredmények jelentőségét az is tükrözi, hogy a tanulmány a Science Signaling címlapján jelent meg és a folyóirat szerkesztőségi összefoglalóban méltatta a felfedezés jelentőségét.