Idén 16 programmal várunk a szeptember 27. és 28. között megrendezésre kerülő Kutatók Éjszakája rendezvénysorozaton.

Itt a helyed, ha…

  • szeretnéd kipróbálni a bűnügyi helyszínelők által is alkalmazott vérkimutatási módszert;
  • tudni szeretnéd, hogyan lehet agyi implantátumokat robotizált módon bejuttatni az agyba;
  • érdekel, hogy milyen hatással van az agyra a különféle szerek használata;
  • szívesen kipróbálnád, milyen egy lánctalpas robotot irányítani bioelektromos aktivitással;
  • szeretnéd látni, milyen is egy MRI készülék, ill. hogyan néznek ki az agyi felvételek vagy éppen egy gyümölcs belülről, anélkül, hogy felvágnánk;
  • érdekel a gépi tanulás és alkalmazásai;
  • tudni szeretnéd, milyen modern analitikai módszert alkalmaznak a tejiparban a kórokozók kimutatására;
  • szívesen megismerkednél az őssejtekkel.

További részletek, időpontok és regisztráció a Kutatók Éjszakája központi weboldalán: https://app.kutatokejszakaja.hu/intezmenyek/hun-ren-termeszettudomanyi-kutatokozpont

A programok többsége előzetes regisztrációhoz kötött! Az online regisztráció szeptember 6-tól indul a Kutatók Éjszakája weboldalán.

Programlista

🧑‍🔬Hidrogén technológia – Építsünk üzemanyagcellát!

Nem kell hozzá más, mint két szénpapír, rajtuk a katalizátor, köztük a protoncserélő membrán, körülöttük a távtartók. Mindez legyen beszorítva két lemez közé, amiknek a felületén gázcsatornák vannak és ráadásul még elektromosan vezetnek is! Ezek mögé mindkét oldalra jön egy-egy áramszedő, hogy a termelődő áramot hasznosítani tudjuk. Ezt az egészet két vastag alumínium lap, néhány csavar és egy nyomatékkulcs segítségével összehúzzuk és kész is van!

…Igen, egy üzemanyagcella valóban ezekből az alkatrészekből áll és tényleg így kell összerakni, de azért ez nem ennyire egyszerű! Ahhoz, hogy pontos képet kapjunk a folyamatról és magáról a celláról, sok kérdés van, amit meg kellene válaszolni! Mi az üzemanyagcella működési elve? Vízbontás, csak visszafelé – ebben mi a jó? Hogyan néz ki egy üzemanyagcella a valóságban? Mi az egyes alkatrészek szerepe? Az alkatrészek hogyan illeszkednek egymáshoz, milyen anyagból készülnek és miért? Mi az a katalizátor? Mi a membránelektród együttes és miért az a cella legfontosabb része? Hogyan kapcsolható az üzemanyagcella mérőberendezéshez? Mit lehet mérni egy üzemanyagcellán és a kapott eredményekből mit tudhatunk meg? Milyen az, amikor az üzemanyagcellákat kötegbe építjük?

Laborbemutatónk során mindezekre választ kaphatunk, valamint bepillanthatunk magának a kutatásnak a folyamatába, amely során egyáltalán eljutunk odáig, hogy egy katalizátor mintát üzemanyagcellában vizsgáljunk.

🧠Mit árul el agyunk? – Útikalauz érzelmeink világához

Ismeretterjesztő céllal készült online kvíz a serdülőkori agyfejlődésről, érzelemszabályozásról, valamint az érzelmeink világáról általánosságban. Vajon mennyire ismered az agy és az érzelmek világát? Eligazodsz benne? Teszteld tudásod!

🧠Mit árul el agyunk? Szerhasználat hatása az agyra

Ismeretterjesztő céllal készült online kvíz agyunk és a szerhasználat világáról. Tudod, milyen hatással van az agyra a különféle szerek használata, milyen következményekkel jár? Vajon mennyire ismered az agy világát? Eligazodsz benne? Teszteld tudásod!

🧠Agyi implantátum robotizált beültetése műagyba

Az agy működését többek között az egyes agyterületeken kialakuló elektromos tevékenység rögzítésével, illetve módosításával is tanulmányozhatjuk. Manapság ehhez már jelentős eszköztár áll a kutatók rendelkezésére, ide sorolhatók például a közvetlenül az agyszövetbe ültethető, nagy térbeli és időbeli felbontással rendelkező implantátumok, elektródák. Ezen az állomáson a látogatók megismerkedhetnek azokkal a korszerű módszerekkel, melyekkel ezeket a hajszálvékony vizsgáló eszközöket behelyezik az agyba. Például 3D nyomtatott rágcsáló koponya modelleken bemutatjuk, hogy hogyan történik a koponya kis részének eltávolítása, illetve hajlékony agyi implantátumokat juttatunk be robotizált módon egy zselés anyagból készített „műagyba”. A látogatók felügyelet mellett maguk is kipróbálhatják a fenti módszereket.

🥛SAFEMILK – élelmiszeriparban alkalmazható gyorstesztek

A program célja, hogy bemutassa az élelmiszeriparban, ezen belül főleg a tejiparban alkalmazott modern analitikai módszereket, különös tekintettel a bakteriális kórokozók és antibiotikumok gyors és érzékeny kimutatására.

🐀Egerek lábujjhegyen – látogass meg egy meszesedési betegségeket kutató labort!

Kutatócsoportunk meszesedéssel járó ritka betegségekkel foglalkozik. Az érdeklődőknek mesélünk ezeknek a betegségeknek a genetikai hátteréről, arról, hogy hogyan segítenek a kutatásban az egerek, és persze a gyógyítás lehetőségeiről. Közben testközelből láthatjátok a labort, az itt végzett kísérleteket, és természetesen az egereket is.

🧪Fények laboratóriuma

A fények laboratóriumában az érdeklődők megismerkedhetnek az anyagok fénykibocsátása, vagyis a lumineszcencia jelenségeivel. Megfigyelhetik a kristályok összedörzsölése során létrejövő tribolumineszcenciát, vagy a gesztenyefa kérgéből kioldódó anyagok miatt megjelenő fluoreszcenciát is. Emellett színes példákon keresztül különbséget tehetnek a bio-, illetve kemilumineszcencia között, majd kipróbálhatják a helyszínelők által is alkalmazott vérkimutatási módszert luminollal. Ezután hétköznapi példákon mutatjuk be a foszforeszcencia és a fluoreszcencia jelenségét.

💻Mozgástanulás vizsgálata – láthatatlan labirintus

Kutatásunkban a gépi tanuláson alapuló mozgásfelismerést és az agyi aktivitást mérő EEG-t kombináljuk a mozgástanulás vizsgálatában. Bemutatónkban kipróbálható a láthatatlan labirintus feladat, ami csak egy mozgássor megtanulásával megoldható.

💉Rákterápiás hatóanyagjelöltek azonosítása

A laborlátogatáson bemutatjuk a kovalens hatásmechanizmusú kemoterápiás hatóanyagok kötődésének azonosítására alkalmas laboratóriumi módszereket és a résztvevők maguk is kipróbálhatnak egyszerű laboreszközöket.

🔪MRI – a virtuális konyhakés

A Mágneses Rezonancia Képalkotás (MRI) napjaink egyik legfontosabb orvosi diagnosztikai eszköze. A készülékkel azonban nem csak az emberi test vizsgálható, segítségével a mindennapi élet számos tárgyába bepillantást nyerhetünk: a gyümölcsök, zöldségek és egyéb ételek belső szerkezete különösen érdekes látványt nyújt. A félórás laborlátogatás során az érdeklődőknek megmutatjuk a HUN-REN TTK Agyi Képalkotó Központjának kutatási célú MRI-jét, betekintést nyerhetnek a kutatói munka során készített agyi felvételekbe; illetve képeket készítünk mind az általunk, mind pedig az érdeklődők által hozott gyümölcsökről, zöldségekről, egyéb nagy víztartalmű ételekről, megvizsgáljuk azok belső felépítését anélkül, hogy felvágnánk, vagy bármi módon kárt okoznánk bennük.

🧫Beszélgetés az őssejtkutatásról

Előadásunkon bemutatjuk, hogy milyen szerepet töltenek be az őssejtek a szervezetben, a kutatásban és az orvostudományban, és megvitatjuk milyen etikai kérdések merülnek fel használatukkal kapcsolatban. A program zárásaként laborlátogatásra is sor kerül.

🎮Elektrofiziológiai játszóház

A program résztvevőinek lehetősége nyílik meghallgatni saját agyhullámaikat és lánctalpas robotot irányítani bioelektromos aktivitással, amit elektroenkefalográfiás fejpánttal mérünk. Emellett elektromiográfiás (izomaktivitásmérő) karpánttal drónt is vezérelhetnek az érdeklődők. (A bemutatón alkalmazott fejpánt és karpánt a MindRove Kft. termékei.)

🐶Családi Kutya Program Konferencia

Az ún. rövid fejű vagy tudományos néven brachycephalikus kutyafajták, mint például az angol vagy francia bulldog és a mopsz népszerűsége egyre csak nő, annak ellenére, hogy ezeknek a fajtáknak a várható élettartama igen alacsony és az általános jóllétük sem a legjobb. Kutatók körében általános a nézet, hogy ezen fajták baba-séma szerint alakuló irányított tenyésztése a felelőse ennek, az ún. „bulldog paradoxonnak”, de a gazdák beszámolója szerint inkább viselkedési okai van. Mi annak jártunk utána, vajon tényleg különböznek-e viselkedésükben a brachycephalikus kutyák és a közepesen hosszú orrú, azaz mesochephalikus kutyák.

🧠A kereső agy – az EEG módszerének bemutatása a kontextus példáján keresztül

Vajon miért nem találjuk meg egykönnyen a kedvenc csokinkat a boltban, miután újrarendezik a polcokat és az nem a megszokott termékek közé kerül? Vajon mit mondhatnak erről agyhullámaink, egyáltalán mi is az az EEG, és hogyan használhatjuk azt efféle rejtélyek felderítésére? Ezekre a kérdésekre kaphatsz választ interaktív laborlátogatásunk során, ahol megmutatjuk, hogyan is néz ki egy kognitív pszichológiai kísérlet.

💊ASD-AN Workshop

Érdekel az autizmus és szeretnéd megtapasztalni milyen lehet ezzel a zavarral/betegséggel együtt élni? Itt a lehetőség! Az ASD workshop az autizmus világába szeretné bevezetni az érdeklődőket négy állomáson keresztül, melyek az autizmusra jellemző területeket ismertetnek. A tudatelmélet (mások mentális állapotának, szándékainak felmérésének képessége), végrehajtó funkciók (tervek kivitelezését segítő funkciók), centrális koherencia (egységes jelentés keresése) és szenzoros érzékenységet mutatjuk be, az elmélet mellett ezeket felmérő kérdőíveket, teszteket és feladatokat láthatnak és próbálhatnak ki az ide betérők, továbbá terápiás eszközöket is, melyekkel egy-egy nehézséget célzunk meg.

Továbbá azok számára, akik érdeklődnek az anorexia nervosa és a mentális egészség iránt, valamint az érintettek és családtagjaik számára, workshopunk másik célja, hogy mélyebb megértést nyújtson az anorexia nervosa-ról, annak történetéről, diagnózisáról, tüneteiről és kezelési lehetőségeiről. Emellett hangsúlyt fektetünk a testkép és média hatásainak elemzésére, valamint az érintettek és családtagjaik közötti empátia és megértés kialakítására és erősítésére.

A workshop 11:00-14:00-ig tart nyitva, de az élmény időtartama átlagosan 1-2 óra szokott lenni, ennek megfelelően a megadott időintervallumon belül bármikor várjuk a résztvevőket.

🥄Analízis a hétköznapokban – röntgensugárral

A kémiai analízis a kutatás és az ipar fontos eszköze. Mi van benne? Mennyi van benne? Az ezekre a kérdésekre adott válasz fontos lehet a mindennapok számára is. „Kaptam ajándékba egy 18 karátos aranyláncot!” Biztos? Nem hamisítvány? „Vettem egy tucat ezüstkanalat!” Tényleg ezüst, nem alpakka? Van olyan egyszerű és gyors módszer, amivel válaszolhatunk az ilyen kérdésekre? Van. Egy ilyen eljárást, a röntgen-fluoreszcencia spektroszkópiát mutatjuk be a gyakorlatban az általunk választott és a látogatók által hozott minták segítségével. Ha van bármi olyan anyagod, tárgyad (ékszer, dísztárgy, érme stb.) aminek kíváncsi vagy az összetételére, hozd magaddal és közösen megvizsgáljuk!

Az időpontok és a teljes programlista szeptember 6-tól megtekinthető a Kutatók Éjszakája hivatalos weboldalán:

https://app.kutatokejszakaja.hu/intezmenyek/hun-ren-termeszettudomanyi-kutatokozpont

Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!