Szechenyi terv plussz

 

Transzlációs Idegtudomány Nemzeti Laboratórium (TINL)

Kedvezményezett: HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont

Projektazonosító: RRF-2.3.1-21-2022-00011

A projekt időtartama: 2022.06.01 – 2026.02.28.

HUN-REN TTK támogatás összege: 400 000 000,- Ft

A HUN-REN TTK projektvezetői: Dr. Vidnyánszly Zoltán, Dr. Bunford Nóra

Konzorcium vezető: Pécsi Tudományegyetem

Szerződött támogatás teljes összege: 5 300 000 000,- Ft

Konzorcium tagjai:

Semmelweis Egyetem

Természettudományi Kutatóközpont

Szegedi Tudományegyetem

Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet

Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet

Richter Gedeon Nyrt.

Tartalmi összefoglaló:

A TTK-ból a Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet Fejlődéstani és Transzlációs Idegtudományi Kutatócsoport és az Agyi Képalkotó Központ az Idegrendszeri fejlődési zavarok (IFZ) programban érdekeltAz IFZ tevékenységét öt pillérben valósítja meg:

Az idegrendszeri fejlődési zavarok genetikai és környezeti tényezők sokrétű egymásra hatásának következtében alakulnak ki. Miközben az idegrendszeri betegségek hatalmas társadalmi és gazdasági hatásai a fejlett társadalmakban egyre jobban ismertek, a korai életszakaszban bekövetkező idegrendszeri elváltozások élethosszon át tartó terhet jelentenek a betegek, hozzátartozók és az egész társadalom számára.

Ma már nyilvánvaló, hogy az első idegsejtek embrionális korban való megjelenésétől az érett idegrendszer kialakulásáig a fejlődő agyat számos olyan kóros hatás érheti, amely idegrendszeri betegségek, mentális zavarok kialakulásához vezethet. Az idegrendszeri fejlődési zavarok magukba foglalják például a magzati alkoholszindrómát, az újszülöttkori hypoxiás agykárosodást, az autizmust, valamint a gyermekkori figyelemhiányos hiperaktivitás zavart.

A Nemzeti Laboratórium adta keretekben és annak célkitűzését követve a molekuláris, az experimentális, a klinikai és a legmodernebb biostatisztikai és informatikai kutatások összehangoltan, a közös kérdésekre fókuszáltan, állandó párbeszédben, az egyes mérföldköveket közösen értékelve történnek; ezzel kiemelkedően növelve a kutatás hatékonyságát. Az IFZ programban megvalósuló valódi transzlációs jelleg, más programokhoz képest az eredmények gyorsabb klinikai implementációját ígéri. 

1. pillér – Fejlődés-neurobiológiai betegségek mechanizmusai: A kutatás fő célja feltárni az autizmus spektrumzavarban (ASD) bekövetkező idegrendszeri változásokat és azok lehetséges gyógymódját. 

2. pillér – Perinatális inzultusok pathomechanizmusa: A perinatális oxigénhiányos inzultus következtében kialakuló hipoxiás-iszkémiás enkefalopátia (HIE) patomechanizmusát egyeztetett koncepciókkal újszülött rágcsáló- és  sertés-modellekben valamint valós humán klinikai szituációban vizsgáljuk. Feltárjuk a neuronális károsodás hátterében álló molekuláris mechanizmusokat és hosszú távú magatartási következményeit. 

3. pillér – A gyermekkori szociális környezet zavarainak hosszú távú magatartási hatásait közvetítő idegrendszeri mechanizmusok: Megvizsgáljuk, hogy a korai szociális stressz különböző kísérleti modelljeiben (elhanyagolás, bántalmazás) hogyan változnak meg a kérgi régiók érési folyamatai és ezek milyen funkcionális (magatartási) következményekkel járnak, illetve ezek hogyan módosulnak megelőző perinatális inzultusok esetén. 

4. pillér – Gyulladásos folyamatok szerepe a korai idegrendszeri károsodás kialakulásában: Modern képalkotó, molekuláris biológiai és anatómiai módszerekkel azonosítjuk a neuronális károsodást befolyásoló gyulladásos és mikroglia-közvetített mechanizmusokat, kiegészítve nagy áteresztőképességű, automatizált magatartásvizsgálatokkal. 

5. pillér – Endokrin mechanizmusok szerepe az idegrendszer fejlődési zavaraiban: tervezzük a hormonszintek és endokrin diszruptor (ED) vegyületek agyfejlődésre és viselkedésre gyakorolt hatásainak megértését, az embrionális agyban pajzsmirigyhormon hatást befolyásoló ED vegyületek azonosítására alkalmas in vivo tesztrendszer fejlesztését, valamint az autizmus és az ADHD hátterében álló mikrobiom metabolitok azonosítását.

Kapcsolat:

Dóczi Tamás, NL igazgató, doczi.tamas@pte.hu

Kozma József, projektmenedzser, kozma.jozsef@pte.hu

A Természettudományi Kutatóközpont Nemi Egyenlőségi Terve

A Természettudományi Kutatóközpont Esélyegyenlőségi Terve